Historia klubu

Klub LKS Baranowice powstał 14 sierpnia 1949. Początkowo nosił on nazwę Ludowego Zespołu Sportowego. Założycielami byli: Pagieła Franciszek Damek Jan Teichman Ewald Borski Eryk Prezesem klubu od chwili powstania aż do roku 1969 był Franciszek Pagieła, który stworzył również sekcję strzelecką. Informacje z lat 50,60,70-tych są bardzo skromne, ograniczają się tylko do informacji o zmianie składu zarządu. Od 1969 do 1977 roku funkcję prezesa sprawował Ewald Teichman i w tym okresie drużyna wywalczyła awans do klasy B.Cały skład zarządu w 1969r wyglądał następująco: Przewodniczący - Teichman Ewald Sekretarz - Nowak Emil Skarbnik - Grzywa Jan Kolejna zmiana nastąpiła w roku 1977. Wtedy zarząd ówczesnego LZS był w składzie: Prezes - Droździel Stefan Z-ca prezesa - Jafernik Jan Sekretarz - Grzywa Jan Skarbnik - Grzywa Roman Kierownik drużyny - Muras Józef Po roku 1977 klub przeżywa kryzys. Brak finansów, zainteresowania działaczy i lokalnej społeczności doprowadza w 1979 roku do zawieszenia działalności do 17 lipca 1982. Inicjatorami byli: Grzywa Jerzy, Skrobisz Krzysztof, Mrowiec Piotr, Przesdzink Grzegorz,. Po wznowieniu działalności w skład zarządu weszli: Prezes - Piksa Stanisław W-ce Prezes - Gruszka Rufin W-ce Prezes - Skrobisz Krzysztof Skarbnik - Grzywa Jerzy Sekretarz - Tomecki Stanisław Kierownik drużyny - Kubasa Bernard Po reaktywowaniu piłkarze musieli rozgrywki zaczynać ponownie w klasie C. Pierwszym trenerem nowej drużyny zostaje Eugeniusz Szymala. W 1985 roku LZS zgłosił drużynę w tenisie stołowym. Grała tylko jeden sezon z powodu braku sali sportowej. Sekcja istniała dalej, a zawodnicy brali udział w turniejach organizowanych przez Wojewódzki Zarząd Ludowych Zespołów Sportowych. W marcu 1987 na jednym z turniejów Janusz Piksa zajął 20 miejsce a drużyna została sklasyfikowana na 13 pozycji wśród 17 startujących zespołów. Po zakończeniu sezonu 1987/88 drużyna LZS awansowała do klasy B rozgrywek piłkarskich okręgu Rybnik. Rozkwit działalności sportowej klub odnotowuje w roku 1991, kiedy to pracę trenerską rozpoczyna pan Leon Czarnecki, stawiając działaczom i piłkarzom poprzeczką na wysokim poziomie.W tym okresie drużyna seniorów zaczęła zaliczać się do czołowych zespołów klasy B. W 1993 roku LZS został wpisany do rejestru jako Ludowy Klub Sportowy, skład zarządu w tamtym okresie wyglądał następująco: Prezes - Piksa Stanisław W-ce Prezes - Smyczek Grzegorz Skarbnik - Bromberek Marian Sekretarz - Szczypka Emil Kier. drużyny - Miszczyk Mariusz Gospodarz - Bortlik Ireneusz Od 1994 roku posiadamy trzy drużyny w piłce nożnej, które znajdują się w czołówkach tabeli są to: trampkarze, juniorzy, seniorzy. Coraz lepiej grali juniorzy, a stworzona w 1994 roku drużyna trampkarzy przyniosła jak do tej pory najwięcej sławy klubowi. trenerski duet Czarnecki - Kwaśniewski doprowadził trampkarzy w 1996r do finału mistrzostw Podokręgu Rybnik, a w mistrzostwach Śląska wśród Ludowych Zespołów Sportowych w hali w 1996r. w Zawierciu zdobyli wicemistrzostwo. W 1997 r. trampkarze zdobyli w hali w Zabrzu tytuł Mistrza Śląska w tej samej kategorii. W mistrzowskiej drużynie grali: Łukasz Borycki, Dariusz Burtan, Bartłomiej Waleczek, Dominik Wiśniewski, Mundek Szewczyk, Wojciech Kwaśniewski - kapitan, Jacek Pyrek, Wojciech Wyrobek, Andrzej Małek oraz Paweł Kondziołka. Po odejściu trenera Czarneckiego drużynę seniorów prowadzili Andrzej Leszczyński, Wiesław Deresz, Jarosław Warzecha, Leon Czarnecki, Piotr Dziadek, Lech Kwiatkowski a obecnie po raz kolejny Leon Czarnecki. W sezonie 1995/96 drużyna LKS zajęła pierwsze miejsce w klasie B i awansowała do klasy A, w której grała do sezonu 2009/10 w którym to zajęła przed ostatnie miejsce i została zdegradowana do rozgrywek klasy B. Do klasy A drużyna LKS wróciła w sezonie 2013/14.

Wiadomości (utwórz nową)